Szukaj na stronie

Jak dbać o dobre samopoczucie

Każdy z nas chce czuć się dobrze, na różne sposoby próbujemy to sobie zapewnić. Dobre samopoczucie sprawia, że czujemy się twórczo, nabieramy wiatru w żagle, widzimy świat w jasny sposób.
Ale nie zawsze doświadczamy niezakłóconej błogości. Zdarzają się chwile mniej i bardziej zadowalające, coś w rodzaju huśtawki.
Gdzie tkwi problem, bo w końcu musi gdzieś tkwić, skoro wkładamy wiele wysiłku i pieniędzy by zapewnić sobie czuje się w porządku?
Szamanizm wskazuje na konieczność doświadczenia stanu skupionej i otwartej świadomości. Widzisz wtedy świat jasno. Widzisz świat taki, jakim jest. Gdy emocje są mniej intensywne, doświadczasz wtedy po prostu mniej intensywnych emocji. Podobnie gdy czujesz się dobrze, doświadczasz dobrego samopoczucia. Ale nie identyfikujesz się ze swoimi emocjami.
Świat nie wali ci się na głowę gdy nagle zaczynasz mieć jakieś cierpienie emocjonalne.
To są tylko emocje, to samo odnosi się do bólu fizycznego. Wszyscy wiemy jak może być on nieznośny. Lecz ludzie różnie reagują na ból. Są tacy, którym najmniejsza niewygoda wydaje się końcem świata. Inni umieją znosić nawet ciężkie cierpienia i stać ich na życzliwość.
Różnica jest subtelna, ale tkwi w jakości widzenia. Pierwsze jest widzeniem związanym z mocnym odczuwaniem ego, czyli dużą subiektywnością. Drugie cechuje osoby nieegoistyczne i obiektywne.
Różnica polega na pracy twojego umysłu. Gdy poza swoimi naturalnymi funkcjami jest jeszcze zmuszany do podtrzymywania i rozwijania ego, reagujesz na to bardzo negatywnie. To tak jakby ktoś nazwał cię idiotą. Na niektórych tak to działa, że jest w stanie rozwścieczyć ich do czerwoności. A przecież padło tylko jedno słowo.
Inni odpowiedzą obojętnością, cudza opinia spłynie po nich jak po kaczce. Nawet gdy wypowiadana jest bardzo perfidnie.
To ty i ja tworzymy tę różnicę i jesteśmy za nią odpowiedzialni. Gdy przestaniesz rozmyślać tylko o sobie, kiedy znajdziesz wyjście poza swój subiektywizm, twoje emocje bardzo odpoczną. To będzie wielkie "uff". Łatwiej będzie ci zachować dobre samopoczucie. Otwórz się na otaczający cię świat oraz na to, co wydarza się w tobie. Poświęcaj uwagę jeszcze komuś i czemuś innemu, niż własne ego, rób to, co kochasz, co się pasjonuje a z pewnością osłabisz swoją skłonność do czucia się źle.
Przypomina mi się tu przykład węża i liny. Gdy sądzisz, że lina jest wężem, kiedy identyfikujesz się ze swoimi emocjami, z chwilą cierpienia popadasz w panikę. Kiedy jednak znasz prawdę uśmiechasz się.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Google+